Do nízkoprahových klubů chodí děti za zábavou i pro radu

Máte přehled o tom, kam vaše dítě chodí ve volném čase? Kolik času tráví hraním počítačových her, nebo na sociálních sítích?

Volný čas dětí by se neměl brát na lehkou váhu. Vědět, co dítě dělá a s kým se schází, je asi hlavní, v čem má mít každý rodič jasno. V mnoha případech tomu tak ale není. Možná vás překvapí, že české děti a mladiství obsadili podle celoevropských srovnání horní příčky v konzumaci alkoholu, cigaret i konopných drog. Zároveň téměř 40 % mladých ve věku 16 let má zkušenost s nějakou nelegální drogou*. Jednorázový experiment s drogami nevede automaticky ke vzniku závislosti, pro určitou skupinu mladých to však představuje odrazový můstek do bludného kruhu závislostí, ze kterého se později těžko hledá cesta ven.

Je třeba s dítětem či dospívajícím mluvit, neztratit s ním kontakt. Jen tak je možné pochopit, co se v jeho životě právě děje a případně včas zaznamenat varovné příznaky a změny v chování, které mohou být předzvěstí větších problémů. Pokud víte, nebo se domníváte, že vaše dítě bojuje se závislostí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Vzniklou situaci je třeba řešit co nejdříve. Se zákazy a křikem toho doma moc nezmůžete, spíše tím všechno jen zhoršíte.

Můžete se obrátit na zkušené odborníky ze Společnosti Podané ruce. Nabízíme komplexní služby v oblasti prevence závislostí a pomoci závislým i jejich blízkým. Ve hře je budoucnost vašeho dítěte, naprostá většina závislostí v dospělém věku má totiž svoje kořeny v období dospívání.

Volný čas tráví děti stále častěji u počítače

Na děti a dospívající čeká aktuálně spousta nástrah, s nimiž předchozí generace nemají často žádné zkušenosti. To se týká i nových rizik vedoucích ke vzniku nejrůznějších závislostí jako je hraní počítačových her nebo obecněji závislost na internetu či sociálních sítích. Na internetu se každodenně pohybuje drtivá většina dospívajících, více než 40 % z nich stráví ve všední den na internetu 4 a více hodin*. Znalost práce s počítačem a dobrá orientace v prostředí internetu je však pro budoucí uplatnění mladých lidí určitě žádoucí. Nalezení rovnováhy mezi prospěšnou nutností, zábavou a neřízenou závislostí může být někdy pořádný oříšek vyžadující také odbornou pomoc.

*Studie ESPAD 2015

Problémy světa dospělých schytají děti

Způsob trávení volného času by měl dětem a dospívajícím přinést dostatek zábavy, odpočinku, pohybu, ale také rozvíjet kreativitu a talent. Mnoho rodin se však dnes potýká s existenčními a dalšími problémy, které se následně negativně odráží na životním stylu dětí. Speciálně pro děti a mládež provozuje Společnost Podané ruce několik nízkoprahových zařízení, kde mohou mladí aktivně a smysluplně využívat svůj volný čas, vše bezplatně, anonymně, ale zároveň pod dohledem zkušeného personálu. Děti se zde mohou také poradit v situacích, se kterými si nevědí rady. Často se jedná o rozvod rodičů, problémy ve škole, s návykovými látkami či šikanou.

Kde najdete nízkoprahová zařízení Společnosti Podané ruce?

Brno – Blansko – Olomouc – Prostějov – Mohelnice a Zábřeh – Kroměříž

 

Novinky z Brna

V Králově Poli se děti mohou těšit na nový klub

K početné „rodině“ nízkoprahových zařízení pro děti a mládež se v březnu 2018 připojí nový klub v Brně-Králově Poli.

Nízkoprahová klubovna v Brně-střed hledá nové prostory

Stávající prostory dětmi oblíbeného nízkoprahového zařízení, které funguje již od roku 2000, jsou pro poskytování kvalitních služeb již nevyhovující. Klubovna proto hledá novou adresu v lokalitě Brno-střed (okolo 100 m2, více místností, sociální zařízení, vchod přímo z ulice, cca 15 000 Kč/měs. vč. energií). Víte o takových prostorech k pronájmu? Ozvěte se na nzdm.brno@podaneruce.cz nebo na tel. +420 733 534 464.